Projektowanie pomieszczenia kuchennego. Jak zaprojektować kuchnię ?

Projektowanie pomieszczenia kuchennego to element składowy kursu projektowania wnętrz.

Projektowanie kuchni powinno być czynnością bardzo dokładną. Projektant powinien przeprowadzić pomiary inwentaryzacyjne pomieszczenia. Pamiętając o uwzględnieniu wszystkich istniejących elementów jak okno, drzwi ale i elementy instalacyjne typu przyłącza, istniejące gniazdka elektryczne itp. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na parapety okienne, które mogą wystawać i będą powodowały ograniczenia w doborze mebli bądź grzejniki. Ważna jest także kwestia otwierania okna, jak się otwiera, na którą stronę.  Obecnie pojawia się wiele projektów typu wykonam projekt online bez pomiarów. Od razu trzeba pamiętać, że wykonanie kuchni bez pomiarów jest nierealne.

Ergonomia kuchni.

Kolejna decyzja to ergonomia kuchni, czyli jakie szafki obok jakich. Czy wysokie, czy niskie. Tutaj też należy się kierować nie tylko modą ale właśnie zasadami ergonomii. Zagadnienia są omawiane na naszym kursie projektowania wnętrz. Bardzo istotną sprawą jest kwestia otwierania szafek. Nie przemyślenie tego aspektu na etapie projektowania kuchni mimo, iż projekt może być rozwiązany w sposób ergonomiczny spowoduje dramatyczne użytkowanie. W konsekwencji kuchnia, która miała być ergonomiczna taką nie będzie.

Estetyka kuchni.

Estetyka kuchni czyli wybranie z jakich materiałów są zbudowane fronty, w jakich kolorach przy wyborze należy kierować się znów nie tylko aspektem wizualnym ale użytkowym. Jak długo dany materiał będzie odporny na przykład na wodę ale też na częste eksplorowanie. Tego rodzaju zagadnienia związane z materiałoznawstwem stanowią także element omawiany na zajęciach z projektowania wnętrz.

Projektowanie w programie komputerowym.

Wszystkie ustalenia należy narysować i do tego będzie służył program komputerowy, który zapewni nam dokładność rysunku i eliminację błędu. Na kursie projektowania wnętrz są prowadzone zajęcia komputerowe Archicad, Artlantis. https://www.studio-forma.edu.pl/kurs/kurs-i-stopnia-dla-poczatkujacych-archicad-artlantis/. Dzięki programowi możemy sporządzić profesjonalne rysunki kuchni zarówno rzuty jaki i widoki ścian. Tak przygotowany projekt nadaje się do realizacji. Mało osób zdaje sobie sprawę z błędu rysunkowego w rysunku odręcznym. Jeżeli będziemy rysować w skali np 1:50 (nie jest to prawidłowa skala dla takiego rysunku) to grubość naszego ołówka może nawet mieć grubość 2mm wówczas nasz błąd to w rzeczywistości 10cm. Należy pamiętać, że rysunek komputerowy jest zawsze dokładny o ile używany program jest profesjonalny. Niestety nie wszystkie programy zapewniają dokładność rysunku. Studio Forma stara się zadbać o uczestników kursów i dlatego polecamy program Archicad.

Projektowanie kuchni systemowej np. IKEA

Projekt kuchni wymaga poznania całego asortymentu producenta łącznie z możliwościami modyfikacyjnymi. Studio Forma prowadzi warsztaty projektowanie pomieszczenia Kuchni w systemie Method IKEA. https://www.studio-forma.edu.pl/kurs/warsztaty-stacjonarne-archicad-online-live-zajecia-indywidualne/  Warsztaty odbywają się cyklicznie i obejmują naukę projektowania technicznego kuchni w programie Archicad. Polecamy dla osób, które odbyły już kurs Archicad i Artlantis st. 1.

Nowoczesne systemy rozwiązań AGD

W kuchni zwykle projektujemy sprzęty AGD jak lodówka, piekarnik, płyta, ekspres do kawy czy okap. Obecnie są możliwości nowoczesnych rozwiązań czyli okap możemy połączyć z płytą grzewczą. Oznacza to, że nowoczesna kuchnia nie musi posiadać elementu widocznego w postaci okapu sufitowego czy też pod szafkowego a może być to rozwiązanie zupełnie nie widoczne, gdy okap znajduje się w płycie. Okap uruchamia się automatycznie w połączeniu z płytą i od razu pochłania. Polecamy szczególnie przy projektowaniu małych kuchni.

 

Kursy projektowania wnętrz - zapisz się!

    Pola oznaczone * - są obowiązkowe

    Call Now Button