Ikony designu Mies van der Rohe. Dlaczego warto znać ikony designu przy projektowaniu wnętrz?

Ikony designu Mies van der Rohe.

Rozpoczynamy cykl artykułów związanych z ikonami designu. Przedmiotami, które stały się na tyle kultowe, iż pomimo ich wieku nadal są uważane za modne i nowoczesne. Na kursie projektowania wnętrz zapoznajemy kursantów z danymi formami, ale dla lepszego zapamiętani warto każdy przedmiot jeszcze raz przedstawić. Nie każdy czytelnik jest od razu naszym byłym kursantem ale może dopiero rozpoczynać przygodę z projektowaniem wnętrz.

Dlaczego warto znać ikony designu ?

Pierwszym prezentowanym meblem jest fotel Barcelona projektu Miesa van der Rohe.

Ludwig Mies van der Rohe właściwie Maria Ludwig Michael Mies to architekt niemiecki, prekursor modernizmu. W jego stylu widać zmiłowanie do stali i szkła, prostoty ale także luksusu.”Bóg jest ukryty w szczegółach”.  W 1929 roku zaprojektował pawilon barceloński na Światową Wystawę (EXPO). Oprócz budynku Mies van der Rohe zaprojektował meble, które stanowił jego dopełnienie. Fotel Barcelona powstał przy zastosowaniu tradycyjnych materiałów jak chromowana stal czy skórzana tapicerka. Rama fotela został zaprojektowana w kształcie litery X. Mebel Barcelona chair uzyskał ogromne uznanie, a jego produkcją na skalę masową rozpoczęła firma Knoll.

 

Pawilon został zrekonstruowany już w Barcelonie na 100 rocznicę urodzin Miesa van der Rohe w 1986 roku.

Prezentowany mebel jest częstym obiektem stosowanym w dzisiejszych projektach wnętrz. Stanowi on standardowe wyposażanie biblioteki w programach komputerowych jak Archicad. Fotel jest nadal nowoczesny i trudno uwierzyć że będzie miał niedługo 100 lat.

http://www.knoll.com/product/barcelona-chair

Kursy projektowania wnętrz - zapisz się!

    Pola oznaczone * - są obowiązkowe

    Call Now Button